موتور گیربکس چیست ؟

موتور گیربکس

موتور گیربکس که کاربرد گسترده ای در انواع دستگاه های صنعتی و غیر صنعتی دارد که از یک الکتروموتور و یک بخش گیربکس تشکیل شده. خب با این اوصاف برای آشنایی بهتر با این محصول باید ابتدا با الکتروموتور و گیربکس آشنا شویم.

الکتروموتور ( موتور الکتریکی )

موتور الکتریکی یا همان الکترو موتور با استفاده از آهن ربا های خوب و سیم پیچی درونی انرژی الکتریکی را به انرژی مکانیکی تبدیل میکند. اما انرژی اکتریکی باید متناسب با ظرفیت موتور الکتریکی شما باشد. همچنین باید توجه داشته باشید الکتروموتور شما در دسته اکترو موتور های dc است یا ac .

الکتروموتوردر موتور های الکتریکی DC یک کویل وجوددارد که با ایجاد نیروی مغناتیسی باعث چرخش موتور میشود. همچنین داخل موتور یک شفت آهنی وجود دارد و خاصیت آهن ربایی دارد. پس برای حرکت جهت نیریو مغناتیسی را با استفاده از آهن ربا ها تغییر میدهند و شفت فلزی به چرخش در می آید.

موتور های الکتریکی AC که با جریان متناوب یا همان برق شهری کار میکنند. ساختمان این موتورهای الکتریکی  از دو قسمت ثابت و دوار که به ترتیب به نام های استاتور و رتورساخته شده‌اند. بدیهی است که تمام موتور گیربکس ها حتماً یک بخشی به نام الکتروموتور دارند که بسته به قدرت مورد انتظار در خروجی، دور آن متغیر است.

ساختار استاتور از یکسری ورقه های فلزی تشکیل شده است که یک استوانه توخالی فلزی را تشکیل می دهد. درون ورقه های فلزی موجود در استاتور یکسری شیارهایی وجود دارد که در این شیارها سیم پیچ های الکتروموتور جاسازی شده اند که به کلاف نیز معروف می باشند.

رتور نیز همانند استاتور از دو قسمت هسته و سیم پیچ تشکیل شده است که سیم پیچ های اطراف رتور می تواند از جنس مس یا آلمینیوم باشد.

جنس هسته رتور معمولا رابطه مستقیمی با قدرت موتور دارد به صورتی که برای موتورهای با قدرت بالا معمولا از قفس مسی و در موتورهای با قدرت کم از قفس آلمینیومی استفاده می شود. توجه قدرت موتور را با استفاده از گیربکس میتتوان بالا برد اما تعداد دور آن کم میشود اینجا منظور قدرت خام الکترو موتور است.

گیربکس

موتور گیربکس ها برای کار بهتر و بازدهی بالا با گیربکس های مختلفی تولید میشوند. این تغییر مدل در گیربکس ها موجب میشوند در هر مکان متناسب با محل قرار گیری گیربکس مناسبی وجود داشته باشد. حال میخواهیم چندین مدل از گیربکس ها را برسی کنیم.

گیربکسبه طور کلی گیربکس ها شامل چند دسته میشوند که هر کدام در محل های خاصی قابل استفاده هستند. معروف ترین مدل های گیربکس عبارتند از گیربکس خورشیدی ، هلیکال ، حلزونی ، سایکلو و ترکیبی اشاره کرد. این گیربکس ها متناسب با کاربرد و استفاده شما میتوانند ضریب های تبدیل مختلفی داشته باشند. البته اگر شما در زمینه خرید و طراحی گیربکس شخص حرفه ای نیستید پیشنهاد میکنیم از موتور گیربکس های آماده استفاده کنید. در ادامه با هم دلیل این توصیه را بیشتر برسی میکنیم.

ضریب تبدیل چیه دیگه?

ضریب تبدیل در واقع مقدار دور ورودی و خروجی گیربکس است. به عبرتی گر شما یک گیربکس افزاینده داشته باشید متناسب با ضریب تبدیل امکان دارد هر 1 دور الکتروموتور شما را 2 دور خروجی بدهد. البته که قدرت آن کاهش میابد و برای مثال اگر شما از گیربکس کاهنده استفاده کنید 2 دور الکترو موتور شما را تبدیل به 1 دور میکند اما قدرتی 2 برابر بیشتر دارد.

موتور گیربکس بخرم یا الکتروموتور بخرم گیربکس روش ببندم ?

خب رسیدیم به بحث داغ امروز که موتور گیربکس بخرم یا الکتروموتور بخرم جدا گیربکس طراحی کنم. خب این بستگی به کار شما دارد. برای مثال اگر شما به یک موتور گیربکس کوچک صنعتی نیاز دارید بهتر است از موتور گیربکس های سر هم استفاده کنید چون گیربکس آن در کوچک ترین حالت و بالا ترین کیفیت ساخت شده. یکی از این موتور گیربکس ها موتور گیربکس 24v که کیفیت بسیار بالا و همچنین ثیمت بسیار مناسب دارد که ما نیز از این موتور گیربکس در ساخت دستگاه هایی مانند دستگاه تولید بالشتک هوا استفاده کردیم.

موتور گیربکساما برای کار های دیگر مثل موتور گیربکس رباتیک بهتر است الکترو موتور را جدا بخرید و گیربکس روی آن ببندید. یا یک کار فوق العاده بهتر از الکتروموتوری استفاده کنید که بدون گیربکس نیاز شما را بر آورده کند. برای مثال الکتروموتور فلش هابی قابلیت تنظیم دور دارد یعنی شما با استفاده از یک ماژول کنترل ولتاژ میتوانید مقدار دوری که میخواهید در هر دقیقه موتور شما بزند را مشخص کنید. همچنین الکترو موتور های فلش هابی بهترین کیفیت را در میان موتور های الکتریکی دارند و متناسب با هر نوع نیازی این برند معروف یک الکترو موتور تولید کرده. حتی برای ساخت پهباد و ربات های پرنده نیز موتور های ویژه ای این برند فوق العاده طراحی کرده.

مزیت استفاده از موتور گیربکس

این موتور ها به دلیل گیربکس های آماده و کیفیت ساخت بسیار بالایی که دارند مزیت های فراوانی دارند که چند مورد را با هم برسی میکنیم.الکتروموتور گیربکس دار

1- دیگر نیازی به نصب گیربکس به صورت جداگانه ندارید. این موجب حرف هینه ظراحی گیربکس و نصب آن میشود که هزینه ها را به صورت کلی پایین می آورد.

2- در موتور گیربکس های آماده گیربکس ها با کیفیت و دقت بالایی تولید شدند که الکتروموتور را بهینه کرده.

3- اگر شما بخواهید خودتان گیربکسی برای الکتروموتور طراحی کنید زمان و انرژی زیادی از شما میگیرد. اما در موتور گیربکس ها این کار برای شما انجام شده.

4- همچنین امکان دارد هنگام تراز کردن و بهینه کردن گیربکس خود انرژی و هزینه زیادی انجام دهید که وقنی موتور گیربکس کاری که شما میخواهید انجام بدهید در بازار وجود دارد عاقلانه است از آن استفاده کنید.

5- همچنین به دلیل تولید انبوه این کالا هزینه تولید آن کمتر است و قیمت بصرفه تر در عین حال کیفیت بالا تری دارد که اگر شما خودتان بخواهید آن را تولید کنید هزینه ی بالا تری برای شما خواهد داشت.

امیدوارم با خواندن مطالب فوق توانسته باشم دانشی که نیاز داشتید را به شما عزیزان بدهم.

به امید موفقیت تک تک شما عزیزان❤️

مطالب مفید بود ؟

امیرحسین امان اللهی
سلام امیرحسن امان اللهی متخصص در زمینه دستگاه های تولید و بسته بندی در مقالات من میتوانید با تکنولوژی و دستگاه های روز صنعت چاپ و بسته بندی آشنا شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *