فرهنگ مصرف پلاستیک

فرهنگ مصرف پلاستیک

فرهنگ مصرف پلاستیک یکی از مهم ترین اصولی است که همه ی ما انسان ها در هر جایی از دنیا باید آن را فرا بگیریم.تنها با کمی دقت میتوانید به این نتیجه برسید که اطرافمان پر شده از پلاستیک است،حدود پنجاه درصد قطعات ماشین از پلاستیک است و یا جالب است بدانید که حتی لباس های ما بیشتر با پلی استرن هستند تا نخ و پنبه،خب البته که چرا اینگونه نباشد؟

خرید پلاستیک بسیار ارزان است،پلاستیک بسیار سبک است،پلاستیک خیلی راحت قابل دور انداختن است و خیلی از بهانه های دیگر دلیل بر این میشوند که پلاستیک ها جایگاه خیلی محکم تری در بین ما داشته باشند.با ما همراه باشید راه هایی برای مبارزه با نابودی زمین را به شما دوستان معرفی کنیم.

جالب است که بدانید | فرهنگ مصرف پلاستیک

همانطور که گفته شد جالب است بدانید که اکنون ۵۰ درصد از ماشین ها یا حتی هواپیما ها با پلاستیک است،همچنین بد نیست که به لباس های خود دقت کنید،لباس ها اکنون معمولا از جنس پلی استر و نایلون هستند که هر دوی آن ها پلاستیک هستند و نتیجه این میشود که لباس ها بیشتر از جنس پلاستیک هستند تا پنبه و یا پشم و نخ.
همچنین جالب است بدانید که در بریتانیا برای برای بستن ۶۰ میلیارد چای کیسه ای از پلاستیک ها استفاده میشود.

همچنین اسباب بازی ها و لوازم خانگی را به لیست پلاستیک های موجود در جهان اضافه کنید و به این موضوع پی ببرید که سالانه ۳۴۰ میلیون تن مواد پلاستیک تولید میشود تا بفهمید پلاستیک ها چه امپراطوری ای در زمین راه انداخته اند.البته استفاده از هر چیزی نیاز به فرهنگ دارد و اگر فرهنگ مصرف پلاستیک نیز در بین مردمان جهان جا بیفتد میتواند خیلی مفید باشد،به این فکر کنید که پلاستیک میتواند در چه زمینه هایی به کارتان بیاید.

واکنش مردم جهان

در اوایل دهه ۱۹۹۰ تولید پلاستیک از مرز صد میلیون تن گذشت که باعث شد مردم نسبت به این موضوع واکنش سفت و سختی نشان دهند.در سال ۲۰۱۶ سازمان صلح سبز طوماری را برای ممنوعیت میکرومهره های پلاستیکی آماده کرد که در عرض چهار ماه توانست ۳۶۵۰۰۰ امضا جمع کند و بزرگ ترین طومار زیست محیطی را به دولت ارائه دهد.

همچنین در سال ۲۰۱۸ مشتریان معترض انگلیسی در اعتراض به دلیل اینکه بسته بندی چیپس ها بازیافت ناپذیر است تا حد خیلی زیادی بسته بندی و پاکت های چیپس به شرکت ها تولید چیپس ارسال کردند که شرکت پست با دیدن این همه بسته بستی به ستوه آمد و متعجب شد.توجه داشته باشید با اینکه فرهنگ مصرف پلاستیک خیلی برای سلامتی کره زمین مفید است ولی وقتی پلاستیک بیش از حد توسط بشر تولید شود دیگر هیچ چیزی جلو دار آن نخواهد بود و ما به سمت تباهی خواهیم رفت.

واکنش دولت

همانطور که مردم در نقاط مختلف جهان نسبت به پلاستیک واکنش نشان دادند قطعا دولت ها نیز واکنش هایی نشان دادند.شاید شاهزاده چارلز را میشناسید ؟ او بار ها در سخنرانی های خود به خطرات پلاستیک اشاره کرد و همچنین کیم کارداشیان در اینستاگرام از بحران پلاستیک پست گذاشته است و این ادعا را دارد که دیگر از نی های پلاستیکی استفاده نمیکند و نخواهد کرد.

همچنین دولت های مختلف نسبت به این موضوع واکنش هایی بعضا عجولانه انجام دادند و بحران پلاستیک به نوعی برایشان یک نگرانی بزرگ بود.همچنین جالب است بدانید که سازمان ملل در فرهنگ مصرف پلاستیک استفاده از پلاستیک های یک بار مصرف را یک عمل اشتباه دانست و علیه پلاستیک های یکبار مصرف اعلام جنگ کرد.

پلاستیک ها را به طبیعت نسپارید

توجه داشته باشید که به هیچ عنوان پلاستیک ها را در طبیعت رها نکنید و حتما از کیسه های زباله و یا سطل آشغال ها استفاده کنید.این باور غلت است که پلاستیک ها به راحتی تجزیه میشوند.خیلی از پلاستیک ها هستند که پروسه تجزیه شدنشان شاید سال ها به طول بینجامد،شما این نکته را در نظر داشته باشید که در طی سال هایی که قرار است این پلاستیک تجزیه شود چند جانور و حیوان هایی قربانی میشوند.

البته خوشبختانه امروزه باور ها و دیدگاه های مردم خیلی متفاوت تر از قبل شده است،قبلا خیلی از ما پلاستیک ها و کیسه های پلاستیکی یک آشغال مزاحم میدانستیم و فقط آن ها را در هر جایی رها میکردیم ولی امروزه دیدگاه ها متفاوت تر از قبل شده است و همه ما میدانیم که زباله ها تا چه حد میتوانند برای محیط زیست خطر ناک و نابود کننده باشند و در کل فرهنگ مصرف پلاستیک در بینمان بیشتر جا افتاده است.

استفاده از پلاستیک ها با تجزیه راحت تر | فرهنگ مصرف پلاستیک

همانطور که در مقاله ظروف پلاستیکی مشاهده کردید پلاستیک ها عنواع مختلفی دارند که از نظر تجزیه پذیر و تجزیه نا پذیر بودن از یکدیگر جدا میشوند.در خرید پلاستیک به این موضوع توجه خاصی داشته باشید،هر چه باشد ما در دل این کره خاکی در حال زتدگی کردن هستیم و باید به هر قیمت که شده هوای آن را داشته باشیم تا آن هم هوای ما را داشته باشد و یک طبیعت زیبا و دلنشین به ما هدیه دهد.

پیشنهاد ما به شما این است که حتما مقاله ای که به آن اشاره کردیم را مشاهده کنید تا عنواع پلاستیک ها را بتوانید خیلی بیشتر و بهتر بشناسید،در صورت شناختن نوع های مختلف پلاستیک میتوانید خیلی بهتر و دل درست تر خرید خود را انجام دهی و در نهایت فرهنگ مصرف پلاستیک را خیلی بیشتر رعایت کنید و در مرحله بازیافت و تجزیه پلاستیک،زمین را بیش از حد درگیر نکنید.

کلام آخر | فرهنگ مصرف پلاستیک

امروزه پلاستیک ها در زندگی ما انسان ها به یک اصل اساسی تبدیل شده اند و هر چه باشند در نتیجه کار باعث پیشرفت زندگی بشر شده اند و در خیلی از کار ها به ما کمک کرده اند و باعث شده اند که خیلی از کار هایمان راحت تر از قبل بشود،مخصوصا این روز ها که صنعت پلاستیک تا این حد پیشرفت کرده است.

البته فرهنگ مصرف پلاستیک باید هرچه زود تر در بین مردم زمین جا افتاده و جایگاه محکمی پیدا کند،توجه داشته باشید که رها کردن پلاستیک در طبیعت شاید برای ما مشکل ساز نشود ولی بیایید به فرزندان و نوادگانمان نیز فکر کنیم.همچنین میتوانید در خرید پلاستیک به بند و بس نیز اعتماد کامل داشته باشید و خرید های خود را انجام دهید‌.

مطالب مفید بود ؟

امیرحسین امان اللهی
سلام امیرحسن امان اللهی متخصص در زمینه دستگاه های تولید و بسته بندی در مقالات من میتوانید با تکنولوژی و دستگاه های روز صنعت چاپ و بسته بندی آشنا شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *