ویژگی های پلاستیک

ویژگی های پلاستیک

ویژگی های پلاستیک یکی از جمله موضوعاتی است که تا کنون حتی خیلی از ما نیز به آن توجهی نکرده ایم.

ویژگی های پلاستیک

در ادامه مطلب با ما همراه باشید تا ضمن تعریف اصلی پلاستیک برای شما به برسی کلی آن نیز بپردازیم و شما به راحتی بتوانید خرید پلاستیک را در بند و بس انجام دهید.

پلاستیک چیست؟

قرار شد که اول از همه تعریف اصلی پلاستیک را برای شما توضیح دهیم و در مرحله بعد شروع به برسی ویژگی های پلاستیک کنیم،الوعده وفا.

پلاستیک ها در واقع یا مصنوعی هستند یا نیمه مصنوعی که با استفاده از فرآیند پلیمریزاسیون و یا بسپارش به دست می آیند.

اگر کمی با دقت به فضای اطراف خود نگاه کنید به این نتیجه میرسید که دورمان پر از پلاستیک است و برای خیلی کار ها نیز مفید واقع شده، البته همانطور که برای کار های انسان ها مفید است میتواند در روند زندگی آن ها تاثیر منفی بگذارد.

به هیچ عنوان بعد از مصرف موادی که درون پلاستیک ها هستند، خود پلاستیک را دور نیندازید که این کار برای نسل های آینده میتواند به شدت خطرناک باشد.

معرفی ویژگی های پلاستیک و انواع آن ها

منشا اصلی پلاستیک اتلین (C2 H4) است که اگر کمی از شیمی سر در بیاورید میتوانید این موضوع را به راحتی درک کنید.

حال به سراغ انواع پلاستیک ها میرویم که به در اینجا موضوع را به دو دسته پلاستیک های گرما نرم (ترموپلاست ها) و پلاستیک های گرما سخت (ترموست ها) تقسیم میکنیم.

ویژگی های پلاستیک در ترموپلاست ها به این گونه است که بر اثر حرارت نرم شده و بر اثر از دست دادن حرارت سخت میشوند برای مثال هم به نایلون ها اشاره میکنیم.

حال به سراغ ترموست ها میرویم،ترموست ها پلاستیک هایی هستند که برای اولین دفعه بر اثر حرارت شکل پودری آن ها به یک قطعه یک پارچه تبدیل میشود،مثال در این قسمت ملامین است.

ویژگی های پلاستیک – پلاستیک در زندگی ها

ویژگی های پلاستیک مربوط به روند زندگی انسان ها نیز میشود،به طور مثال پلاستیک ها برعکس مثالح سنتی و قدیمی مانند چوب ها به تازگی وارد کار های ساختمانی شده اند و افراد از آن ها برای ساخت و ساز خانه هایشان استفاده میکنند.

در کوچه و خیابان ها نیز مشاهده کرده اید که همه افراد یک کیسه یا کیف پلاستیکی در دست موجود دارند و از آن استفاده میکنند.

همچنین جالب است که بدانید امروزه خرید پلاستیک در صنعت پزشکی نیز مورد استفاده قرار میگیرد.

ویژگی های پلاستیک

در ادامه به برخی از ویژگی های پلاستیک (مهم) میپردازیم پس با بند و بس همراه باشید.

سبکی

یکی از ویژگی های پلاستیک سبکی آن است، به طوری که حتی یک کودک پنج ساله هم میتواند آن را در دست بگیرد همین موضوع شاید پیش پا افتاده باشد ولی واقعیتی غیر قابل انکار است.

البته شاید سبکی در این ماده خیلی کمتر از موادی مانند فلزات باشد. ولی دقت کنید که در بعضی مواقع همین فلزات هستند که شرایط را به شکلی تعین میکنند که شما بتوانید از پلاستیک ها استفاده کنید.

شفافیت – ویژگی های پلاستیک

همانطور که میدانید و یا مشاهده کرده اید یک سری از پلاستیک ها آنقدر شفاف هستند که از آن ها می توان به جای شیشه استفاده کرد. آیا به نظر شما جالب نیست؟

عایق بودن آن ها

یکی از ویژگی های جالب پلاستیک عایق بودن آن هادر برابر الکتریسیته است و برای همین است که از آن ها در صنایع الکتریسته مانند روکش سیم ها ، ساخت کلید ها و … استفاده می شود.

همچنین پلاستیک ها علاوه بر عایق بودن در برابر الکتریسیته در برابر حرارت نیز عایق هستند و این بسیار برای ساخت اشایی که در مجاورت حرارت هستند ولی اصلا خود نباید گرم شوند استفده می شوند. مثال: دسته ظروف ، فرمان اتومبیل و …

رنگ پذیری پلاستیک ها

از این ویژگی می توان از پلاستیک ها در تولید قطعاتی استفاده کرد که نیاز به رنگ آمیزی ندارند.

مقاومت پلاستیک

بعضی از پلاستیک ها مقاومت زیادی دارند و محم هستند که این یکی از ویژگی های پلاستیک است که برای شرایط جوی مختلف از آن ها استفاده می شود.

و همچنین مقاومت بالا در برابر خوردگی مواد شیمیایی دارند و از این ویژگی جالب پلاستیک برای نگهداری مواد غذایی و برای بسته‌بندی این محصولات و … استفاده می شود.

جلوگیری از میکروبها

یکی از ویژگی های پلاستیک ها این است که در برابر میکروبها ، قارچ ها ، جلبکها ، باکتری ها و … مقاوم هستند و آن ها را از خود عبور نمی دهند برای همین است که از پلاستیک ها برای وسایل و تجهیزات پزشکی ، دندانپزشکی ، دستکش ها و … استفاده می کنند.

ارزانی

پلاستیک قیمت خیلی ارزانی دارد و جالب تر از آن سریع ساخته می شود. این خیلی می تواند به ما کمک کند در این گرانی که جایگزین کنیم و شما برای همین می توانید به راحتی خرید پلاستیک را انجام دهید.

تاریخچه پلاستیک – ویژگی های پلاستیک

ویژگی های پلاستیک را به طور جامع برای شما دوستان معرفی کردیم،حال بد نیست که مروری روی تاریخچه آن کنیم شاید تاریخچه آن خیلی مهم نباشد ولی پلاستیک چیزی است که در اطرافمان پر شده است.

اولین تولید پلاستیک به یک قرن پیش بر میگردد که در ایلات متحده آمریکا صورت گرفت. این کار توسط gohn wesly nyatt صورت گرفت و جالب است بدانید که قصد آن از انجام اینکار این بود که پلاستیک را جایگزین عاج فیل کند.

اگر نظر یا انتقادی درباره این مطلب یا خود ما داشتید حتما برای ما در قسمت نظرات کامنت کنید. تا ما خودمام را به جهت بهبود به نفع مشتری ها حرکت دهیم.

کلام آخر – ویژگی های پلاستیک

تیم تولیدی بند و بس سعی می کند که با ارزان ترین قیمت و بهترین کیفیت انواع پلاستیک را در خدمت شما بگذارد پس امیدواریم که شما هم از ما راضی باشید و بتوانیم بهترین همکاری ها را با هم داشته باشیم.

منتظر مقاله های بعدی ما باشید که سعی می کنیم اطلاعات شما را در این زمینه بالا ببریم که شما هم به راحتی بتوانید خرید پلاستیک را انجام بدهید.

همچنین بند و بس در تولید وفروش انواع دستگاه های بسته بندی فعالیت دارد که شما میتوانید انواع دستگاه ها را سفارش دهید.

پس اگر خوشتان اومد برای ما کامنت بگذارید تا قوی تر از همیشه به کارمان ادامه دهیم. به امید دیدار.

مطالب مفید بود ؟

امیرحسین امان اللهی
سلام امیرحسن امان اللهی متخصص در زمینه دستگاه های تولید و بسته بندی در مقالات من میتوانید با تکنولوژی و دستگاه های روز صنعت چاپ و بسته بندی آشنا شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *