تاریخچه پلاستیک

تاریخچه پلاستیک

تاریخچه پلاستیک از دسته مواردی میباشد که تا کنون شاید کمتر کسی یه آن توجه کرده باشد ولی بدش هم نمی آید که در مورد آن بداند.

تاریخچه پلاستیک

با بند و بس برای معرفی جامع تاریخچه پلاستیک همراه باشید تا نکاتی جالب را در مور آن فرا بگیرید.

پلاستیک در نگاه کلی

پلاستیک امروزه در زندگی انسان ها نقش بسیار مهمی دارد و همه ما روزانه استفاده زیادی از آن میکنیم ولی شاید حتی متوجه آن هم نشویم. خرید پلاستیک زباله و… یکی از مثال های خیلی ساده است که از این ماده میتوانیم نام ببریم.

همچنین پلاستیک در اجزا و محصولات دیگر هم نیز به شدت به کار میرود ولی خیلی از ما به آن دقت نمیکنیم همچنین همانطور که در مقاله ویژگی های پلاستیک گفته شد،پلاستیک همانطور که در روند زندگی انسان نقش مثبتی دارد ولی وجود آن به صورت شلخته در طبیعت میتواند زندگی بشر را به خطر بیندازد.

پلیمر

پلیمر ها پایه پلاستیک ها میباشند،کسانی که از ماده ها سر در می آورند میتوانند پلیمر ها را به خوبی درک کنند ولی کسانی که قادر به درک ماده ها نیستند نمیتوانند این مبحث یک بحث علمی است که نمیتوانیم در مورد آن خیلی عامیانه صحبت کنیم.

این پلیمر ها در واقع مولکول های بسیار بزرگی هستند که از به هم پیوند خوردن مولکول های کوچک که مونومر یا تکپار نامیده میشوند به وجود می آیند.

همچمین جالب است بدانید که عناصر پلیمر ها عبارتند از کربن،هیدروژن،گوگرد،فسفر و… که با فهمیدن این موارد وقت این است که به تاریخچه پلاستیک برسیم و آن را برسی کنیم.

تاریخچه پلاستیک

در این بخش می توانید تاریخچه پلاستیک را به طور دقیق در سال های مختلف ببینید پس با ما همراه باشید.

در اوایل انسان های اولیه از پلیمر های طبیعی برای ساخت اسلحه و سلاح استفاده میکردند که در اواخر قرن نوزدهم انسان ها توانستند پلیمر را تغیر شکل داده و موفق به ساخت پلاستیک ها بشوند‌.

سولز (جزو اصلی چوب و پینه) در حالت طبیعی غیر قابل ذوب شدن است و در حلال های عادی نیز نمیتواند حل شود و نمیتواند حل بشود،ولی با نیترو دار کردن آن اولین پلاستیک تجاری به نام نیترو سولز به وجود آمد که قابل انحلال و شکل پذیری میباشد. این بود تاریخچه پلاستیک ولی باز هم مانده و تمام نشده.

تاریخچه پلاستیک در سال 1870

در این سال طلایی برای تاریخچه پلاستیک پلاستیکی به نام سلولوئید وارد بازار شد که با استفاده از نرم کردن نیتروسلولز با کافور به دست آمده بود و همچنین خواص و فواید زیادی نیز دارد که در ادامه در مور آن بحث خواهید کرد.

جالب توجه است که این ماده شفاف،سفت،و قالب پذیر است که برای تهیه انوان وسیله های مصنوعی مانند برس و شانه،الیاف،لاک و… به کار میرود.پس نتیجه میگیریم که سال ۱۸۷۰ یک سال بسیار پر پیشرفت برای صنعت پلاستیک بوده است. (همین الان خرید پلاستیک خود را انجام بده)

تاثیر پلاستیک در طبیعت

تاریخچه بلاستیک تا به اینجا را برای شما گفتیم،اینطور که مشخص است پلاستیک در واقع به این دلیل ساخته شده است که بتواند به کار بشر بیاید،متاسفانه اینگونه نشده و در خیلی مواقع برعکس این موضوع عمل کرده است.

البته همچنان به این موضوع توجه کنید کنید که ذات پلاستیک این است که باید برای بشر مفید باشد،همچنان هم اینگونه است ولی مقصر در اینجا خود انسان ها هستند.

متاسفانه روزانه تعداد زیادی کیسه پلاستیکی در طبیعت رها میشوند،این موضوع باعث میشود که هر روز شرایط زندگی در کره زمین سخت تر و سخت تر شود،پس‌بد نیست که کمی چشمان را روی حقیقت باز کنیم.

اما امروزه با تولید پلاستیک های قابل بازیافت کمی از مشکل این آلودگی ها کم شده‌است. پلاستیک هایی که با استفاده از مواد درجه یک تولید میشوند قابلیت بازیافت زیادی دارند و میتوان آنها را بارها بازیافت کرد. برای مثال این پلاستیک ها در بالشتک های هوا و نایلون حبابدار به کار میروند.

انواع پلاستیک ها – تاریخچه پلاستیک

در مقاله ویژگی های پلاستیک به این موضوع یک اشاره کوچکی کردیم ولی در ا‌ین مقاله سعی کردیم که در مورد آن به صورت کامل تری صحبت کنیم.

توجه داشته باشید که اگر بخواهیم پلاستیک ها را تقسیم کنیم باید آن ها را از لحاظ مولکولی تقسیم بندی کنیم.

اولین نوع پلاستیک ها ترموپلاستیک ها هستند که با گرم و سرد کردن آن ها نرم و سخت میشوند.

ترموست ها نیز نوع دیگری از پلاستیک ها هستند که در روند شکل گیری یک شکل دائمی‌ به خودشان میگیرند و با گرم کردن نیز نرم نمیشوند. الاستومر ها نیز آخرین نوع پلاستیک ها هستند که حالت کشانی دارند و وقتی که نیرویی که باعث تغیر شکل آن ها شده برداشته شود به حالت اولیه خودشان بر میگردند.

هر یک از این نوع پلاستیک ها جایگاه خاص خودشان را در تارخچه پلاستیک و خرید پلاستیک دارند و هر کدامشان نیز یک سود منحصر‌ به فرد ب ای بشر دارند.

پلاستیک در ساختمان سازی

موردی دیگر که در تاریخچه پلاستیک وجود دارد این است که از این ماده در صنایع مختلف نیز استفاده میشود و این مورد یکی از جمله خاصیت های مثبت پلاستیک میباشد.

همچنین پلاستیک ها در مقایسه با مصالح سنتی دیگر مانند چوب،به تازگی وارد کار های ساختمانی شده است.

دلیل استفاده از پلاستیک در صنعت ساختمان سازی بسیار روش است.

پلاستیک به خاطر خاصیت های مطلوبی که دارددر این کار به درد میخورد،از خاصیت های خوب پلاستیک برای ساختمان میتوان به مقاوم بودن در برابر تخریب اشاره کرد که پلاستیک‌ را در این صنعت عزیز کرده است.

خصوصیات مصالح پلاستیکی – تاریخچه پلاستیک

خصوصیاتی در مصالح ساختمانی وجود دارند که آن ها را از دیگر مصالح ساختمانی سر تر میکند و باعث پیشی گرفتن آن ها میشود.

اولین خاصیت خوب مصالح پلاستیکی این است که مانند خرید پلاستیک بسیار راحت است،دلیل آن هم این است که وزن آن ها به شدت سبک میباشد.

همچنین پلاستیک ها را میشود به اشکال پیچیده قالب ریزی کردن و به هر شکلی که نیاز است در آورد. همچنین همانطور که از تاریخچه پلاستیک و سابقه آن نیز مشخص است،مصالح پلاستیکی ضد رطوبت بوده و همچنین در برابر فرسودگی مقاوم هستند.

کلام آخر تاریخچه پلاستیک

پلاستیک امروزه در دنیا به شدت زیاد شده است و اگر کمی به اطراف خودمان دقت کنیم میتوانیم به راحتی بفهمیم که در دنیای پلاستیک ها به سر میبریم.

پلاستیک ها میتوانند بزای بشر مفید باشند ولی همانطور که از تاریخچه پلاستیک مشخص است بشر تا به حال استفاده درستی از آن نداشته است.

فروشگاه bandobas با امکاناتی که در اختیار شما کاربران عزیز قرار داده است باعث این شده که بتوانید به راحتی خرید پلاستیک را انجام دهید و محصولات مورد نیازتان را با بهترین کیفیت تهیه کنید.

همچنین ار نظر یا انتقادی هم در مورد این مقاله یا در مورد خودمان داشتید حتما برایمان کامنت کنید.

مطالب مفید بود ؟

امیرحسین امان اللهی
سلام امیرحسن امان اللهی متخصص در زمینه دستگاه های تولید و بسته بندی در مقالات من میتوانید با تکنولوژی و دستگاه های روز صنعت چاپ و بسته بندی آشنا شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *