رنگ در تزریق پلاستیک

رنگ در تزریق پلاستیک

رنگ در تزریق پلاستیک یکی از مهم ترین مراحل در تولید محصولات پلاستیکی است،چرا که شما وقتی که یک محصولی را تولید میکنید با این کار میتوانید به محصول خود جان ببخشید و در نهایت مشتریان با ذوق بیشتری نسبت به خرید پلاستیک اقدام کنند.با ما همراه باشید تا مقاله ای جامع در مورد رنگ ها در تزریق پلاستیک را به شما ارائه دهید.

 

به کار بردن رنگ خیلی راحت نیست | رنگ در تزریق پلاستیک

خیلی از افراد به این موضوع فکر میکنند که به کار بردن رنگ در تزریق پلاستیک کار بسیار ساده ای است و تنها نیاز بع کمی دانش دارد.حقیقت این است که این باور کاملا غلت بوده و این کار به همین سادگی ها هم نیست.

وقتی که به مرحله تزریق رنگ در محصولات پلاستیکی میرسید در واقع به یک مرحله سخت و اساسی و همچنین مهم رسیده اید.توجه داشته باشید که در ترکیب رنگ ها اگر یک اشتباه کوچک انجام دهید کارتان کاملا خراب میشود.این موضوع وقتی به شما فشار می آورد که بعد از مرحله تولید تازه به این موضوع پی میبرید که محصولتان کاملا اشتباه از آب در آمده است.

روش های آماده کردن رنگ

برای اینکه رنگ را به تزریق پلاستیک اضافه کنید باید نکاتی را پیش تر بدانید.برای اول کار بد نیست که روش های آماده کردن رنگ در تزریق پلاستیک بدانید.و اما مساله این است که در کل چند روش برای استفاده از رنگ ها داریم که در ادامه آن ها را به طور کامل برای شما توضیح خواهیم داد.

به طور کلی روش های رنگ های ترکیبی،مستربچ،رنگ آمیزی حلال و ترکیب پیگمنت خشک را میتوانیم در تزریق پلاستیک استفاده کنیم.با ما همراه باشید تا تمامی روش های گفته شده را برای شما به طور کامل توضیح دهیم.

رنگ های ترکیبی | رنگ در تزریق پلاستیک

اولین روش رنگ رنگ های ترکیبی است که میتوانیم به آن ها پیش ترکیب نیز بگوییم.در این روش روند کار به این شکل است که پیگمنت ها و مواد خام با یک دیگر ترکیب شده تا ساچمه و یا حبه های رنگی تولید شوند.توجه داشته باشید که این ساچمه ها آماده بوده و میتوان آنها را به قالب تزریق اضافه کرد.

اگر در خرید پلاستیک و یا خرید قطعات پلاستیکی و هر چیز دیگری یک رنگ سفارشی را برای خود در نطر دارید میتوانید که سفارش خود را به کارخانه هایی در این حیطه کاری بسپارید.ولی توجه داشته باشید که سفارش شما نباید کمتر از یک تن باشد که در غیر اینصورت سفارش شما از لحاظ بصرفه بودن برای کارخانه ها بصرفه نیست.

مستربچ

و اما یک روش دیگر و همچنین مهم رنگ در تزریق پلاستیک استفاده از این روش است که در واقع ترکیبی از یک نوع پودر خاص و ترموپلاستیک است.توجه داشته باشید که از مستربچ میتوانید به منظور ساخت رنگ های استاندارد و همچنین رنگ های سفارشی استفاده کنید.ولی نکته ای در این روش وجود دارد که بهتر دانسیم آن را برای شما توضیح دهیم.

در مستربچ حبه ها یا ساچمه های پلاستیکی پیگمنت های سنگینی را دارا هستند،به طوری که در آن ها ۵۰ درصد رنگ به کار رفته است و ۵۰ درصد رزین.همچنین توجه داشته باشید که که برای سفارش حداقل یک تن از این مستربچ باید ۲۰ تن بلاستیک ریخته گری شود.

رنگ آمیزی حلال | رنگ در تزریق پلاستیک

یکی دیگر از روش ها برای رنگ در تزریق پلاستیک رنگ آمیزی حلال است.در این روش نیز از ترکیب یک روغن پیگمنتی یا رنگی با یک حلال استفاده میشود تا کار به نتیجه برسد.در این روش حلال گفته شده به طور کامل بر روی حبه های بدون رنگ پاشیده میشود.

و اما به مبحث کنترل نسبت رنگ به پلاستیک میرسیم.توجه داشته باشید که در این روش نسبت رنگ به پلاستیک چنداد قابل کنترل کردن نیست.به این موضوع توجه داشته باشید که شاید این مطالب خیلی برایتان کاربردی نباشد ولی ما قصد داریم که شما را از دنیای پلاستیک های اطرافتان با خبر کنیم تا هنگام خرید پلاستیک بتوانید به خوبی آن ها را درک کنید.

ترکیب پیگمنت خشک

و اما آخرین روشی که در این مقاله میخواهیم به شما معرفی کنیم ترکیب پیگمنت خشک است که روشی بسیار ساده و در عین حال کاربردی است.در این روش پودر های رنگی یا پیگمنت خشک مستقیما با حبه های پلاستیکی ترکیب میشوند.همچنین توجه داشته باشید که در اینجا نسبت ترکیب باید ۲ درصد رنگ به کل حجم باشد.همچنین توجه داشته باشید که حبه های پلاستیکی باید قبل از افزودن پودر رنگ یا پیگمنتها خشک باشند و همچنین این ترکیب کردن نیز تقریبی خواهد بود.

این روش رنگ در تزریق پلاستیک همانند چیزی که شما میخواهید و انتظار دارید عمل میکند،به این صورت که بیشتر رنگ های خشک به حبه های پلاستیکی میچسبند ولی باید بگوییم که مقداری از آن ها نیز با دیواره های ظرف و لوله های مربوط نیز میچسبد و در نتیجه از غلظت رنگ کاسته خواهد شد.همچنین به این مورد توجه داشته باشید وقتی که ترکیب ‌از ظرف خارج میشود رطوبت هوا نیز جذب به آن میشود‌.پس با توضیحاتی که به شما دادیم به این نتیجه میرسیم که برای حجم های کوچک از یک رنگ سفارشی این شیوه میتواند بسیار به صرفه باشد.

مشکلات احتمالی برای تغیر رنگ

در هر کاری احتمال مشکل وجود دارد و این مورد هم هیچ فرقی نمیکند.به طور مثال یکی از مشکل هایی که احتمال به وجود آمدن بسیار زیاد است این است که در انتهای کار به این موضوع پی میبرید که رنگ مورد نظر شما به دست نیامده است.

و یا یکی دیگر از مشکلات رنگ در تزریق انواع پلاستیک این است که میفهمید رنگ قطعات یکنواخت نبوده و یا با رنگ مورد نظر شما منطبق نیست.هیچ راه خاصی برای جلوگیری از ابت مورد وجود ندارد و شاید بتوانید بر اثر تجربه جلوی یکسری از آن ها را بگیرید.

کلام آخر | رنگ در تزریق پلاستیک

رنگ در تزریق پلاستیک یکی از مهم ترین مسائلی است که باید به آن توجه فراوانی داشته باشید.همانطور که پیش تر گفتیم شاید این موضوع برای شما خیلی مهم نباشد ولی فرا گرفتن آن نیز میتواند برایتان مهم باشد.

باز هم دلمان نیامد که به این موضوع اشاره نکنیم،بیایید هوای زمین را داشته باشیم تا زمین نیز هوای ما را داشته باشد‌.به هیچ وجه آشغال های پلاستیکی خوتان را در هر جایی رها نکنید.پیشنهاد میشود که در این راستا مقاله فرهنگ مصرف پلاستیک را بخوانید.

مطالب مفید بود ؟

امیرحسین امان اللهی
سلام امیرحسن امان اللهی متخصص در زمینه دستگاه های تولید و بسته بندی در مقالات من میتوانید با تکنولوژی و دستگاه های روز صنعت چاپ و بسته بندی آشنا شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *