کیسه زباله

کیسه زباله

 کیسه زباله همانطور که از نامش کاملا مشخص است،نوعی وسیله برای جمع کردن زباله ها میباشد.اما نکاتی نیز وجود دارند که باید به آن ها توجه بسیار زیادی داشته باشید که در ادامه به آن ها خواهیم پرداخت.با بند و بس همراه باشید تا این موضوع را با یکدیگر برسی کنیم.

فرهنگ استفاده

اولین نکته که باید در مورد استفاده از کیسه زباله به خاطر داشته باشید فرهنگ استفاده از آن میباشد.اگر در مقالات قبلی،مقاله فرهنگ مصرف پلاستیک را مشاهده کرده باشید به این این نکته خیلی کامل تر پرداخته ایم.

ولی اگر بخواهیم به طور کلی فرهنگ استفاده از کیسه های زباله را بیان کنیم،به این خاطر استفاده میشوند که زباله ها در آن ها جمع شده و سپس توسط ماموران شهرداری بازیافت شوند.با اینکه مردم عزیز کشورمان ایران این موضوع را کاملا درک کرده اند ولی متاسفانه بعضا خیلی از ما مشاهده کرده ایم که همچنان شهر های زیبای ما روز به روز در حال پر شدن با زباله های مختلف هستند.

زمانبندی مناسب | کیسه زباله

همانطور که همه با نسبت به این موضوع اطلاع داریم ماموران عزیز و زحمت کش شهرداری تایم و یا زمان بندی خاصی را برای هر محله و موقعیتی در شهر های مختلف قرار داده اند و اگر به موقع کیسه زباله های خود را کنار خانه هایتان قرار دهید،آن ها این زباله ها را جمع آوری میکنند.

به این موضوع توجه داشته باشید که کیسه های زباله اگر بیش از حد ماندگار شوند از خودشان بوی نامطبوع تولید کرده و باعث آزار اطرافیان میشوند. پس بیایید دست در دست هم و با کمک شهرداری شهر خودمان و در نهایت کشور پهناور و زیبای خود یعنی ایران را همچنان زیبا نگه داریم.

اما یک چیز جالب تر هم بدانید که پلاستیک زباله از مجموعه پلاستیک های است که پس از مدتی کارایی خودش را از دست میدهد و قابل نگهداری برای طولانی مدت در انبار ها نیست. زیرا هنگام که پلاستیک زباله بسیار در مکانی باقی بماند قابلیت کشش و انعطاف خود را از دست میدهد. به قول معروف پلاستیک زباله خشک شده‌است که این نوع پلاستیک زباله سریع پاره میشد و اصلا مناسب نیست.

بیشترین نوع زباله

خیلی از افراد همچنان بر این باورند که حجم خیلی زیادی از زباله ها در ایران یا در کل دنیا را پلاستیک ها تشکیل داده اند.در جواب به این تفکر باید بگوییم که تفکری اشتباه است و به هیچ وجه پلاستیک ها بیشترین حجم از زباله ها را تشکیل نداده اند،ولی میتوانیم بگوییم که با این حال زباله های پلاستیکی هستند که در حال نابودی زمین هستند،دلیل آن هم این است که بازیافت پلاستیک ها بسته به ویژگی های پلاستیک متفاوت میباشد.

و اما به سراغ بشترین نوع و جنس زباله ها میرویم.جالب است بدانید در شهر بزرگی به نام آمریکا 11 درصد وزنی زباله ها جامد شهری هستند و این امار در مقایسه با زباله های کاغذی که 36 درصد میباشد جالب است.باید به این نکته توجه داشته باشید،همانطور که بار ها گفتیم زباله هم میتوانند به نفع بشر کار کنند هم میتوانند به ضرر بشر باشند.برای مثال میتوانید از کیسه زباله برای جمع آوری زباله ها استفاده کنید و باعث شوید که آن ها پراکنده نباشند و یا میتوانید زباله های پلاستیکی خود را در محیط اطراف رها کنید،این موضوع بستگی به انتخاب بشر دارد.

بازیافت پلاستیک | کیسه زباله

خیلی از شما دوستان از بازیافت خبر دارید و میدانید که روند آن به چه شکل میباشد.ولی اگر نمیدانید باید بگوییم که بازیافت پلاستیک در واقع به عمل هایی گفته میشود که زباله های قبلی از بین رفته و برای کاری جدید از آن ها استفاده میشود. معمولا از دو روش بازیافت و یا سوراندن برای اینکار استفاده میشود.

بازیافت در واقع موادی را مورد پوشش خود قرار میدهد که برای ساختن وسیله یا پلاستیک جدید از آن ها استفاده میشود. در این نوع بازیافت ابتدا پلاستیک ها طی چند مرحله شسته میوند . پس از خشک شدن سایر مراحل را طی میکنند که در ادامه توضیح دادیم.

اما سوزاندن،سوزاندن پلاستیک های مانند کیسه زباله بیشتر برای انرژی شیمیایی حاصل از آن میباشد. انرژی شیمیایی درواقع برای تولید بخار و یا الکتریسیته استفاده میشود. البته اصلا روش درست و خوبی نیست زیرا آلودگی زیادی ایجاد میکند که آسب ناشی از این آلودگی به طبیعت در مواردی جبرا ناپذیر است.

در خرید دقت داشته باشید | کیسه زباله

نکته ای دیگر که نیاز دانستیم دوباره به آن اشاره کردیم این است که باید در هنگام خرید پلاستیک به نکاتی مانند جنس پلاستیک و… دقت داشته باشید،دلیل آن هم این است که بعضی از نوع پلاستیک ها برای سلامتی میتوانند به شدت ضرر داشته باشند.

همچنین خیلی از پلاستیک ها به خوبی قابل بازیافت نیستند. وقتی که به راحتی بازیافت نمیشوند،وای به حال روزی در طبیعت رها شوند. اینگونه زباله ها اگر در کیسه زباله انداخته نشوند خیلی دیر تجزیه شده و تا تمام شدن عملیات تجزیه میتوانند زمین را خیلی بدفرم و کثیف کنند.

این نوع پلاستیک ها اگر هم برای بازیافت استفاده شوند بازیافت های چند مرحله ای دارند که متاسفانه بسیار گران است. به همین دلیل معمولا از بازیافت کردن آنها سر باز میزنند. کشور ما نیز اصلا به این موضوع نپردتخته به دو دلیل اصلی گران بودن و اینکه تکنولوژی بالایی برای انجام این فرایند نیاز است.

قیمت کیسه زباله

قطعا یکی از مهم ترین فاکتور های خرید کیسه زباله قیمت آن است. کیسه زباله ها در قیمت های بسیار متفاوتی به فروش میرسند. این تفاوت قیمت زیاد تنها به دلیل کیفیت و مواد اولیه استفاده شده در آن است. اگر شما فردی متخصص در خرید پلاستیک زباله نباشید به آسانی در خرید عمده آن ضرر میکنید. زیرا تنها با اضافه کردن کمی کربنات یا گرانول نا مرغوب قیمت پلاستیک زباله بسیار تغییر میکند. اما اگر شما میخاهید پلاستی زباله خوب را تشخیص دهید. یک راه خوب و آسان این است که آن را پر از آب کنید اگر پاره نشد یا چکه نکرد میتوان گفت کیفیت قابل قبولی دارد. البته سایر تست ها نیز وجود دارد که در این مقاله به آنها نمیپردازیم.

بهترین نوع کیسه زباله با استفاده از گرانول درجه بک تولید میشود. نام این گرانول درجه یک پالت است که بهترین نوع گرانول نیز محسوب میشود. اما گرانول خالی تنها برای تولید کیسه زباله مرغوب کافی نیست زیرا کمی به دلیل بازیافتی بودن مواد بوی ناخوشایند میدهد. به همین دلیل به آن اسانس های مختلفی اضافه میکنند که بوی ناخوشایند آن را ازبین ببرد.

اگر شما عمده فروش یا پخش کننده این صنعت هستید ما به شما پیشنهاد میکنیم کیسه زباله را از کارخانه بند و بس خریداری کنید. زیرا به شما تضمین قیمت و کیفیت میدهد که هرجا توانستید با کیفیت مشابه قیمت کمتری خرید کنید کل پول شما را باز میگرداند.

مراحل بازیافت

شاید خیلی از شما دوستان عزیز تا اینجا کنجکاو شده باشید که بازیافت کیسه زباله و پلاستیک های دیگر به چه شکل انجام میشود.برای بازیافت چند مرحله وجود دارد.

  1. بازرسی کردن : در این مرحله کارگرانی که در حال بازیافت کردن پلاستیک ها هستند، آلودگی های دیگر که غیر قابل بازیافت هستند (مانند سنگ و شیشه) را جدا میکنند.
  2. شستن : در این مرحله گارگران پلاستیک ها را شسته و در نهایت به قطعات کوچک تری تکه تکه میکنند.
  3. مخزنی برای شناور سازی : وقتی میخواهید پلاستیک ها را بازیافت کنند مشکلی وجود دارد که آن ها با هم دیگر مخلوط هستند. در اینجا دستگاهی وجود دارد که با استفاده از آن پلاستیک ها ته نشین شده و همچنین برخی از آن ها شناور میشوند.
  4. خشک کردن : همانطور که که از اسم این مرحله مشخص است در این مرحله پلاستیک ها با خشک کن غلطان خشک میشوند.
  5. ذوب کردن : در این مرحله پلاستیک های خشک شده به درون قالب ها درون دستگاه ذوب تزریق میشوند.
  6. صاف کردن : در این مرحله پلاستیک های مذاب با نیروی بسیار زیاد به داخل پرده های توری بسیار ریز میروند تا هر نوع ماده آلوده کننده ای که پس از فرآیند شستن باقی مانده است خارج شود. سپس پلاستیک های مذاب به شکل رشته ای در می آیند.
  7. ساچمه ای شدن : رشته هایی که سرد شده اند سپس به ساچمه های یک شکل خرد میشوند. در نهایت کمپانی های سازنده ساچمه های برای ساختن تولیدات جدید خرید میکنند.

بهترین پلاستیک برای بازیافت و تولید پلاستیک زباله

شاید برایتان جالب باشد که بدانید نمیشود با هر نوع پلاستیکی کیسه زباله مرغوب و با کیفیت تولید کرد. برای مثال شما نمیتوانید از پلاستیک هایی که چند بار مراحل بازیافت را طی کردن اصلا پلاستیک زباله تولید کنید.

برای تولید کردن گرانول خوب و سپس تولید کیسه زباله بهترین پلاستیک های بازیافتی مواد درجه یک هستند.این پلاستیک ها به راحتی با یکبار شستشو تمیز میشوند و سپس خشک میشوند. بعد از طی این مراحل به کوره میروند و با استفاده از آنها گرانلو درجه یک یا همان گرانول پالت را تولید میکنند.

اما میدانید چی بهتر از پلاستیک درجه یک بازیافت میشود؟ پلاستک های درجه یک تمیز مانند بالشتک های هوا. این بالشتک ها نیز از مواد درجه یک نایلن و نایلکس تولید میشوند. با توجه به اینکه در بسته‌بندی استفاده میشوند و کثیف نمیشوند به راحتی بازیافت میشوند. به این نوع مواد که به راحتی بازیافت میشوند مواد تک مرحله ای میگویند که بسیار بازیافت راحت و کم هزینه ای دارند.

کلام آخر | کیسه زباله

پلاستیک زباله یکی از بهترین وسیله هایی است که با استفاده از آن باعث میشوید که نه تنها در خانه بلکه در بیرون از خانه نیز هیچ گونه آلودگی ای وجود نداشته‌باشد. پس باید هنگام خرید پلاستیک،پلاستیک زباله را فراموش نکنید،چرا که این کیسه ها میتوانند خیلی به نفع همه ما باشند. و برای ما محیط پاک و زیبا را به ارمغان بیاورند.

همچنین توجه داشته‌باشید که میتوانید برای خرید های خود به ما نیز اعتماد کنید. تنها کافی است که محصول خود را سفارش داده و در کوتاه ترین مدت ممکن سفارش خود را تحویل بگیرید. ما را با ارسال نظرات خود خوشحال کنید.

اگر در مورد انتخاب کیفیت و تولد کیسه زباله سوالی داستید خوشحال میشویم با بخش پشتیبانی ما تماس بگیرید.

 

مطالب مفید بود ؟

امیرحسین امان اللهی
سلام امیرحسن امان اللهی متخصص در زمینه دستگاه های تولید و بسته بندی در مقالات من میتوانید با تکنولوژی و دستگاه های روز صنعت چاپ و بسته بندی آشنا شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *